Przejdź do głównej zawartości

ZUPA Z CZERWONEJ SOCZEWICY


Tegoroczna zima nie daje nam się szczególnie we znaki, ale i tak warto czasem posilić się rozgrzewającą, gęstą zupą. Zwłaszcza, jeśli za oknem jest szaro i ponuro, a zimne powietrze wciska się do domu przez każdą szparę (chyba, że ktoś ma szczelne okna...). Oryginalny przepis na tę zupę pochodzi z bloga "ABC mojej kuchni". Autorka poleca robienie jej na bulionie, jednak rzadko mam czas, żeby przygotować domowy wywar. Ponieważ nie chcę używać gotowych kostek rosołowych, gotuję zupę na wodzie i też wychodzi bardzo dobra.

Składniki:
  • 1 szklanka czerwonej soczewicy
  • 1 - 1,5 l bulionu (np, z tego przepisu: bulion warzywny)
  • 1 cebula
  • 5 ząbków czosnku
  • 1 puszka krojonych pomidorów lub około 250 ml przecieru pomidorowego typu passata
  • 2 liście laurowe
  • 2 ziarna ziela angielskiego
  • mielony kminek
  • zioła prowansalskie lub dalmatyńskie
  • cukier 
  • sól i pieprz
Cebulę kroimy w drobną kostkę i szklimy na patelni. Dodajemy pomidory. Cały czas trzymając patelnię na ogniu dodajemy wyciśnięty przez praskę czosnek i jeszcze chwilkę trzymamy wszystko na patelni. Przelewamy całość do garnka, dodajemy soczewicę, wodę, ziele angielskie i liście laurowe. Gotujemy 20 minut. Kiedy soczewica jest miękka, przyprawiamy zupę solą, cukrem, pieprzem kminkiem i ziołami.

  1. Do zupy można dodać pokrojonego w cienkie talarki pora - w momencie dolewania wody.
  2. Autorka bloga "ABC mojej kuchni" pisze również, że można dodać podsmażoną i pokrojoną pierś z kurczaka, też w momencie dolewania wody, tej wersji jeszcze nie robiłam.


Smacznego!

Oryginalny przepis: http://abcmojejkuchni.blogspot.com/2012/12/szybka-zupa-z-czerwonej-soczewicy.html

Po więcej zdjęć zapraszam na natacy.blogspot.com - na tym blogu umieszczam jedynie zdjęcia o tematyce kulinarnej.


Komentarze

  1. Rozumiem, że soczewica z puszki tez może byc? Mogą być inne rodzaje, czy tylko czerwona?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie używałam soczewicy z puszki, bo staram się w miarę możliwości unikać produktów przetworzonych. Natomiast jeśli chodzi o rodzaj, to po analizie przepisów, które można znaleźć w Internecie, wydaje mi się, że można zastąpić czerwoną soczewicę zieloną. :)

      Usuń
  2. A może podrzucisz jakis fajny przepis na duszone żeberka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie jestem fanką żeberek, więc nie mam też doświadczenia w ich przygotowywaniu, ale jeśli trafię na jakiś interesujący przepis, to na pewno go zamieszczę, będę o tym pamiętać :-)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

PIEROGI Z WĘDZONYM PSTRĄGIEM I ZIEMNIAKAMI

Kiedyś co jakiś czas jeździliśmy ze znajomymi do Krakowa, w celach, powiedzmy, rozrywkowo-kulturalnych... W mieście artystów nie mogliśmy nie pójść na "Pierożki u Vincenta". To urocza knajpka, w której serwuje się jedynie pierogi, ale za to w niezliczonych wariacjach. Wszyscy byli zadowoleni. Być może właśnie ze względu na możliwość przygotowywania ich na wiele sposobów, pierogi są jednym z moich ulubionych dań. Może również dlatego, że kojarzą mi się z dzieciństwem i Babcią, która robi najlepsze ruskie na świecie. Wiem, wiem, każda babcia robi najlepsze...  W grudniowym "Moim Gotowaniu" kilka przepisów na oryginalne pierogi podaje świetna szefowa kuchni Agata Wojda. Ponieważ lubię ryby, najbardziej zainteresował mnie przepis na pierogi z wędzonym pstrągiem, ziemniakami, natką pietruszki i sokiem cytrynowym. Zrobiłam i się nie zawiodłam.  Składniki: Ciasto: 1/2 kg mąki 2 żółtka  szklanka wody sól Farsz: 1/2 kg ziemniaków ugotowanych w mun

KUBECZKOWA BABKA JOGURTOWA

Wielkanoc za niecałe 4 tygodnie. Niektórzy uważają, że już najwyższy czas na planowanie Świąt, inni leniwie przeglądają przepisy, jeszcze inni w ogóle nie mają czasu o tym pomyśleć. Moja pierwsza propozycja jest idealna dla wszystkich, również tych najbardziej zabieganych. To niezwykle prosta i pyszna babka jogurtowa. Jest delikatna i puszysta. Piekę ją od 9 lat i nigdy mnie nie zawiodła.  Składniki: 2 kubeczki jogurtu naturalnego (zawsze używam Zott) 2 kubeczki (po jogurcie) cukru 3 kubeczki (po jogurcie) mąki niepełny kubeczek (po jogurcie) oleju 3 jajka 1 proszek do pieczenia cukier waniliowy masło i bułka tarta do przygotowania formy Przygotowanie: Wszystkie składniki umieszczamy w misce i miksujemy. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 60-70 minut. Przed wyjęciem z piekarnika sprawdzamy ciasto patyczkiem. Powinno być wilgotne, ale nie powinno oblepiać patyczka. Gotowa babka jest z wierzchu brązowa, a w środku jasna. Babkę dowolnie dekorujemy, moż

NAJPROSTSZE TRZYSKŁADNIKOWE PLACKI BANANOWE

Tym razem zapraszam na kolejne placki bananowe, ich przygotowanie jest jeszcze łatwiejsze niż poprzednich. Przepis zawiera proporcje dla jednej osoby, oczywiście można zwiększyć ilość składników i przygotować placuszki dla większej liczby chętnych. Placki są wyśmienite, słodkie dzięki bananowi, cynamon dodaje wspaniałego aromatu. Konsystencja placuszków jest bardzo przyjemna. Na pewno będzie to jedno z moich ulubionych weekendowych śniadań. Mam zamiar poeksperymentować też z innymi rodzajami mąki niż pszenna, dam znać jak wyjdą te eksperymenty. Placuszki z pysznym dżemem gruszkowym, który dostałam od swojej siostry ciotecznej Pauliny, potrafiącej stworzyć różne kulinarne cuda. Składniki dla jednej osoby: 1 banan 1 jajko 2 łyżki mąki pszennej cynamon (opcjonalnie) Banana rozgniatamy widelcem w misce. Dodajemy jajko i przesianą mąkę. Miksujemy do połączenia składników, smażymy na maśle. Pyszne są nawet bez dodatków, ale w towarzystwie dowolnych dżemów, k