KWIETNIOWY, A ZARAZEM WIELKANOCNY PRZEGLĄD PRASY KULINARNEJ.

Na początek komentarz "techniczny". Niestety zaczynam żałować, że mam prenumeratę Kuchni, ponieważ prawie każdy numer przychodzi pognieciony lub z jakąś wadą. W ostatni włożono nawet stary numer Czterech Kątów (listopad 2014), który skutecznie zdeformował gazetę. W tej kwestii o wiele lepiej spisuje się KUKBUK, każdy numer jest starannie zapakowany w kopertę z folią bąbelkową.

Jeśli chodzi o treść to tym, którzy szukają podanych w przystępnej formie tradycyjnych przepisów na Wielkanoc, polecam Moje Gotowanie, tym, którzy chcą poczytać jak najwięcej dobrych, wartościowych tekstów związanych z kulinariami, Kuchnię, natomiast wielbicielom Japonii - KUKBUK.

Kwietniowa Kuchnia: potrawy na dania z chrzanem, np. łosoś zapiekany pod chrzanowo-cytrynową masą.  Majonez zwykły i wegański oraz przepisy z jego wykorzystaniem. Smakowita relacja z, powiedzmy, wielkanocnej wizyty w mazurskiej Oberży pod psem wzbogacona o tradycyjne przepisy.
Do poczytania ciekawe teksty o autorze"Fizjologii smaku" - Jeanie Brillat-Savarinie, inicjatywie Food Think Tank, relacja z podróży po hiszpańskim regionie Penedes, znanym z winnic produkujących cavę, i wywiad z wybitną szefową kuchni - Eleną Arzak.
Do numeru dołączony jest zeszyt z przepisami na dania wielkanocne.

Moje Gotowanie: dania z jajkami, które mogą być świetnym pomysłem na śniadanie lub przystawkę, W dziale Smaki z górnej półki w tym miesiącu gości szafran. Do poczytania m.in. wywiad z Robertem Makłowiczem. Wiele bardzo ciekawych przepisów na dania wielkanocne, w tym na świąteczne pieczenie (aż siedem), tradycyjne ciasta, a także kilka przepisów na pasztet bez pieczenia. W dziale Smaki Podróży - Tokyo.

Tematem KUKBUKA jest Kwiat Wiśni, i rzeczywiście, z tekstów zawartych w tym numerze, można naprawdę wiele dowiedzieć się o Japonii. Miłośnicy kuchni tego niezwykłego kraju nie rozczarują się i znajdą interesujące przepisy, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne, bądź tylko inspirowane kuchnią japońską. Jeśli chodzi o receptury wielkanocne, to nie przekonuje mnie mazurek z masą z mleka skondensowanego zamiast domowego kajmaku, liczyłam na coś lepszego, natomiast bardzo zachęcająco wyglądają przepisy na babki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CYTRYNY W KORZENNYM SYROPIE – DODATEK DO HERBATY

PIEROGI Z WĘDZONYM PSTRĄGIEM I ZIEMNIAKAMI

KUBECZKOWA BABKA JOGURTOWA